Garantujeme doručenie do 24-48 hodín! 📦

0

Váš košík je prázdny

3 najväčšie mýty o podlahovom kúrení z pohľadu odborníka

Aj keď podlahové kúrenie čoraz viac vytláča tradičné riešenia z trhu, stále existuje veľa dezinformácií. Najobľúbenejšie sa týkajú negatívneho vplyvu podlahového kúrenia na naše zdravie, pohodu alebo rodinný rozpočet. Bližšie sa pozrieme na najväčšie mýty súvisiace s inštaláciou podlahového vykurovania a chladenia.

Väčšina negatívnych názorov na podlahové kúrenie je spôsobená predovšetkým nevedomosťou a stereotypmi. Správne navrhnutá inštalácia však môže dom nielen efektívne vykurovať v jesennom a zimnom období, ale aj ho efektívne chladiť počas horúcich letných dní.

 

Požiadali sme odborníka, aby vysvetlil najdôležitejšie mýty:

MÝTUS 1: Podlahové kúrenie je neefektívne a drahé

 Inštalácia podlahového kúrenie nie je najlacnejšia, najmä ak vyberáme výrobky renomovaných výrobcov. Na našom e-shope však nájdete materiál na podlahové kúrenie za tie najvýhodnejšie ceny kliknutím tu. V kombinácii s účinným zdrojom tepla sa však investícia vráti v najbližších rokoch.

 - Mýtus o podlahovom kúrení, ktorého prevádzka je nákladná a neposkytuje primeranú tepelnú pohodu, sa objavili vďaka obyvateľom tradičných budov, ktoré nemali dostatočnú tepelnú izoláciu a boli často vyrobené z nekvalitných materiálov. To viedlo k nadmernému ochladzovaniu interiéru a potrebe neustáleho vykurovania, čo zvyšovalo náklady. Súčasné domy postavené v pasívnej technológii vykazujú pomer potreby tepla najmenej 15 kWh / (m2 / rok). To je viac ako o polovicu viac ako v prípade tradičnej výstavby. Moderné povrchové vykurovanie však vďaka vhodnej inštalácii a špecifickosti môže zaručiť energeticky úspornú prácu a pohodlné podmienky aj v modernizovaných rodinných a viacgeneračných domoch – vysvetľuje Ing. Martin Beňo.

 

2.MÝTUS: podlahové kúrenie nie je „zdravé“

Okrem účinnosti je jednou z hlavných pochybností vyvolaných podlahovým kúrením aj jeho vplyv na zdravie a pohodu používateľov, najmä starších osôb a detí. Aj keď je podlahové kúrenie úplne bezpečné, jej nesprávne použitie môže výrazne zhoršiť komfort obsluhy.

- Nedostatočne regulovaná teplota vody prúdiacej v systéme podlahového kúrenia, ktorá presahuje 50 ° C, môže mať negatívny vplyv na pohodu ľudí ubytovaných v miestnostiach. Pri dotyku rukou by podlaha nemala byť horúca alebo dokonca teplá. Jeho normálna teplota je okolo 25 ° C (maximum 29 ° C pre trvalo obývané miestnosti). Táto hodnota zaručuje optimálne podmienky a je pre každého používateľa úplne bezpečná – zdôrazňuje Ing. Martin Beňo.

 

Podlahové kúrenie je tiež špecializované riešenie pre alergikov. Rovnomerné rozloženie tepla v prípade podlahového kúrenia nespôsobuje nadmernú cirkuláciu vzduchu, ku ktorej dochádza v prípade radiátorov, vďaka ktorým sa po miestnosti nerozšíri prach a roztoče, ktoré sú zodpovedné hlavne za alergické ochorenia. Správne nainštalovaná a použitá inštalácia nebude mať negatívny vplyv na pohodu a pohodlie členov domácnosti.

 

MÝTUS 3: Musíte sa rozhodnúť pre podlahové kúrenie vo fáze projektovania domu

Keď staviame dom mali by sme rozhodnúť sa nainštalovať si podlahové kúrenie pred poterom. JE potrebná hrubšia izolácia a ďalšia vrstva poteru zdvihnú úroveň podlahy o niekoľko centimetrov. Na trhu sa však objavujú aj novšie a praktickejšie systémy podlahového vykurovania určené pre renovované priestory.

 

- Medzi dostupnými riešeniami v oblasti povrchového vykurovania a chladenia sú aj systémové riešenia, pri ktorých celková výška inštalácie nepresahuje 15 mm. Okrem toho je možné tieto typy výrobkov inštalovať na existujúce podlahové krytiny bez toho, aby ste museli z existujúcej podlahy odbíjať. Toto riešenie sa odporúča najmä pre staršie domy, ktoré prechádzajú modernizáciou – vysvetľuje Ing. Martin Beňo.

 

Široká ponuka výrobcov podlahového kúrenia vám umožňuje nájsť riešenie, ktoré vyhovuje vašim potrebám. Správne nainštalovaný vybraný systém podlahového vykurovania sa postará nielen o tepelnú pohodu obyvateľov, ale aj o domáci rozpočet. Nezabudnite však, aby ste inštaláciu neumiestňovali priamo pod veľké stenové jednotky, skrine alebo vaňu, pretože môžu brániť správnemu toku tepla a spôsobiť neúčinnú prevádzku podlahy.Podlahové kúrenie v porovnaní s tradičnými radiátormi.
Podlahové kúrenie v porovnaní s tradičnými radiátormi.

Ako nastaviť podlahové kúrenie? | MP MONTECH
Ako nastaviť podlahové kúrenie?

Viac o podlahovom kúrení | MP MONTECH
Viac o podlahovom kúrení