Garantujeme doručenie do 24-48 hodín! 📦

0

Váš košík je prázdny

Ako nastaviť podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie je pasívny komponent, teda je najlepšie keď ho ani neregistrujete. Jeho úlohou je distribuovať teplo rovnomerne do celej podlahovej plochy domu, z kadiaľ prirodzene jemne stúpa smerom nahor. Všetko sa deje pri skutočne malom "teplotnom spáde", teda kúrenie je takmer neregistrovateľné.

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podlahovom vykurovaní

Teplota vykurovacej vody je v prípade novostavieb postavených podľa aktuálnych noriem skutočne nízka, dokonca nižšia ako teplota nášho tela, preto teplo z podlahy nepociťujeme ako nepríjemné alebo rušivé. Bežnou praxou je, že teplota vykurovacej vody postačí nižšia ako 30°C


Zložité regulácie nepotrebujete
Keďže podlahové kúrenie funguje pri tak malých teplotách, postačí Vám aj jednoduchá regulácia na základe teploty vratnej vody. Túto funkcu má každý kotol alebo tepelné čerpadlo. Pokiaľ je možné použiť ekvitermiku (vonkajšie teplotné čidlo) alebo izbový termostat určite postačí jedna referenčná miestnosť.

Podlahové kúrenie je totiž veľmi stabilné, čo sa týka výkonu odovzdávacej plochy a je nemožné ho zakryť ako napríklad radiátor. Toto robí z podlahového kúrenia veľmi dobrého spoločníka do Vášho života. Jednoducho povedané, nie sú potrebné izbové termostaty, zónové ovládanie atď.

Výnimkou je ale pokiaľ máte v niektorej izbe pravidelne kolísajúci dopyt na teplo ako napríklad kozub, ktorý lokálne prehrieva najmä jednu konkrétnu miestnosť. Vtedy má zmysel riešiť servopohony a viac termostatov, aby sa v prípade vačšieho domu nestalo, že sa spolu s referenčnou miestnosťou prestane kúriť celý dom.

Chladné rohy minulosťou, francúzke okná a podlahovka
Okná a celkovo zasklenie je stále kvalitnejšie, čo so sebou prináša veľkoryso riešené okenné otvory. Vzniká problém, že zrazu nie je kde osadiť radiátor, ventilátorové podlahové moduly sú hlučné, neestetické a veľkú časť roka sú skôr lapačom prachu. Podlahové integrované kúrenie je v tomto prípade ideálna kombinácia.

Na základe skúseností sa odporúča vždy "dupľovať" okruhy pri masívnejšie zasklenných častiach domu. Vďaka tomu zabránime chladu preniknúť až ku Vám a zároveň zabránime podchladeniu okennej tabuľe, teda obmedzíme kondezovanie najmä spodnej hrany skla. Rovnako kritický bod konštrukcie a to sú rohy miestností budú vďaka podlahovému vykurovaniu rovnomerne zohriate a nebude dochádzať ku tvorbe kondenzácie, ktorá so sebou prináša rast plesní.

Pri podlahovom kúrení je taktiež dôležité použiť reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá minimalizuje tepelné straty a maximalizuje efektívnosť podlahového vykurovania. Reflexnú hliníkovú fóliu nájdete na našom e-shope za výhodnú cenu kliknutím tu.Podlahové kúrenie v porovnaní s tradičnými radiátormi.
Podlahové kúrenie v porovnaní s tradičnými radiátormi.

Viac o podlahovom kúrení | MP MONTECH
Viac o podlahovom kúrení

Podlahové kúrenie: Fakty a mýty | MP MONTECH
Podlahové kúrenie: Fakty a mýty