Garantujeme doručenie do 24-48 hodín! 📦

0

Váš košík je prázdny

Podlahové kúrenie: Fakty a mýty

Mýtus č. 1 – Nízkoenergetický / pasívny dom = rovnaká teplota všade


Asi všetci cítime, že čím väčšie zateplenie na dome je, tým viac sa snažíme oklamať zákonmi fyziky a prípadné rozdiely vo správne regulovanom dome budú menšie. V praxi je úplne bežné, že ak sa dodržiavajú základné pravidlá (napr. zatvárajú sa dvere do miestnosti), je možné v dome dosiahnuť rozdiel susediacich miestností vo výške cca 3  4 stupňov.

Mýtus č. 2 – Podlahovka nejde regulovať
Veľmi častý mýtus aj v radoch odborníkov a kúrenárov. Radiátor sa od podlahového kúrenia v mnohých ohľadoch líši. Asi najväčším rozdielom je ale rýchlosť nábehu a následného ochladenia. Pri radiátore sa bavíme o minútach, pri podlahovom vykurovaní o hodinách, kedy postrehneme, že je zapnuté. V praxi to vyzerá tak, že ak nám je zima v miestnosti s radiátorom, zapneme ho a za pár minút je horúci a miestnosť sa otepľuje. S podlahovým vykurovaním, by sme to isté museli urobiť niekoľko hodín pred chceným prikúrením. V praxi to potom vyzerá tak, že váš zvyk z domácnosti s radiátormi (kúriť úsekovo, ako je to potrebné) nebudete používať, pretože vám odborník povie  kúrte stále na rovnakú teplotu a vykašlite sa na teplotu 21 stupňov od 6 do 8, kedy sa všetci rozprávajú z domu a od 17  23 kedy sú doma. Na druhej strane majú obe technológie podstatnú vec rovnakú a to tú, že sa obe nahrievajú a ochladzujú. Áno, všetci vieme, že sa bavíme o rýchlosti, ale tento jav je nepopierateľný  avšak je posunutý. Regulovať podlahovku možné je, len technológia, ktorá by posun spočítala a učila sa v čase, sa väčšinou neskrýva v termostate. 🙂

Mýtus č. 3 – Jeden termostat na poschodie stačí
V dobách dávno minulých mali ľudia v každej dôležitej miestnosti kachle (pozrite sa len na to, koľko komínov majú hrady a zámky). To mnohí z nás zažili aj v panelovom dome – na každé kúrenie hlavica. Prečo sa teraz odborníci, ktorí plánujú vykurovanie v dome, stavajú za centralizovanú reguláciu vykurovania (s následným večným nastavovaním podlahových ventilov) – v lepšom prípade jedným termostatom na poschodie? Problém nastáva už v jeho samotnom umiestnení. Má sa umiestňovať do najchladnejšej miestnosti alebo do najteplejšej alebo niekam medzi? Často sa potom človek stretne s vyššie spomínanými rozdielmi teplôt, ktoré sú v tomto prípade úplne logické. A budete sa kúpať aj spať v 21 stupňoch.

Mýtus č. 4 – Ekvitermická regulácia
Prídavok k bodu 3 je ekvitermická regulácia, ktorou sa chce zachrániť situácia – to občas ale platilo v deväťdesiatych rokoch … 

Domy 21. storočia sú iné ako tie, ktoré sa stavali v minulosti. Majú veľké okná, čo je obrovský zdroj tepla (1kW na m2) a mnohokrát je to ten najväčší zdroj vykurovania, ktorý v dome máme. Jar a jeseň sú ako na hojdačke a navyše väčšina moderných domov má problém s prehriatím aj v zime.

Najpoužívanejší materiál na podlahové kúrenia za najlepšie ceny nájdete na našom e-shope kliknutím tu.Podlahové kúrenie v porovnaní s tradičnými radiátormi.
Podlahové kúrenie v porovnaní s tradičnými radiátormi.

Ako nastaviť podlahové kúrenie? | MP MONTECH
Ako nastaviť podlahové kúrenie?

Viac o podlahovom kúrení | MP MONTECH
Viac o podlahovom kúrení